...

Tüm Ortopedik Rahatsızlıklarınız İçin MSM Kliniğe Bekleriz. Hayat Harakettir

Ara
Close this search box.

Ayak Bileği Artroskopisi

Artroskopik ayak bileği ameliyatı süreci, ayak bileği ekleminde meydana gelen sorunları gidermek için bir artroskop, fiber optik kamera ve minyatür cerrahi aletlerin kullanılmasını içerir. Bu cerrahi müdahale şekli, çok çeşitli ayak bileği artroskopisi tespiti ve çözümü için uygulanabilir.

Artroskopik cerrahi daha küçük kesilerden yapıldığından enfeksiyon olasılığı ve iyileşme süresi açık cerrahiye göre daha kısadır. Artroskopi, çeşitli sorunları çözmek için kullanılabilen çok yönlü bir tıbbi prosedürdür.

Bu sorunlar arasında, bunlarla sınırlı olmamak üzere, ayak bileğinin kıkırdak lezyonları, kemik veya yumuşak doku sıkışmasından kaynaklanan ağrılar, eklemden serbest cisimlerin çıkarılması ve romatizmal hastalıklarda sinovit tedavisi yer alır. Ayrıca bağlarda önemli hasarların olduğu durumlarda tanı ve tedavi yöntemi olarak artroskopi kullanılabilir.

Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatı Öncesi

Optimum güvenlik için, hastaların ameliyattan önceki altı ila on iki saatlik bir süre boyunca herhangi bir madde tüketmekten kaçınmaları önerilir. Kan sulandırıcıların geçici olarak kesilmesi gerekebileceğinden, hastaların aldıkları tüm ilaçları doktorlarına bildirmeleri de önemlidir. Herhangi bir komplikasyon olmadığı varsayılarak, ameliyat tipik olarak ayakta tedavi bazında yapılır ve hastalar aynı gün taburcu edilir.

İşlem Sırasında Ne Olur?

Ayak bileğinde artroskopik cerrahi, genel veya bölgesel anestezi ile yapılabilir. Cerrah, çevredeki tendonlara, kan damarlarına ve sinirlere zarar verme riskini en aza indirirken ayak bileği eklemine ulaşmak için kesin yerlerde açıklıklar oluşturur. Artroskop kesilerden içeri sokulur ve cerrah sorunu çözmek için diğer açıklıklardan küçük cerrahi aletler kullanır. Cerrah, cerrahi aletlerde gezinmek için artroskop aracılığıyla monitörde görüntülenen görüntüleri kullanır. Prosedür tamamlandıktan sonra, cerrah artroskopu ve kullanılan diğer aletleri çıkaracaktır. İşlem sırasında oluşturulan küçük kesiler daha sonra dikişlerle kapatılacaktır. Ayak bileğinin yeniden şekillendirilmesi gibi daha karmaşık prosedürlerde, cerrah herhangi bir hareketi önlemek ve daha hızlı iyileşmeyi kolaylaştırmak için etkilenen ayak bileğini alçıya almayı tercih edebilir. Bir ayak bileği artroskopi prosedürünün süresi, doktorun başarmayı amaçladığı hedeflere bağlıdır. Ameliyat sonrası ayak bileği yumuşak bir bandaj veya atel ile sarılır. Hastalar tipik olarak eklem hareketliliklerini ve sağlamlıklarını geri kazanmak için bir fizyoterapistle ortak olurlar. İyileşme süresinin uzunluğu, ameliyat sırasında gerçekleştirilen özel prosedüre bağlı olarak değişecektir.

Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

Artroskopik ayak bileği ameliyatı söz konusu olduğunda, cerrah ameliyatı minimal kesilerle gerçekleştirir. Bu, daha büyük insizyonlarla açık ayak bileği cerrahisinde daha sık görülen kanama veya enfeksiyon gibi komplikasyon olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Tipik olarak ayakta tedavi prosedürü olarak yapıldığından, hastalar ameliyattan kısa bir süre sonra ayrılabilirler. Bu, bir fizyoterapistle rehabilitasyona daha erken başlamalarını ve spor gibi daha zorlu aktivitelere daha kısa sürede dönmelerini sağlar.

İyileşme Süresi

Artroskopik ayak bileği ameliyatından sonra, etkilenen bölgede hem ağrı hem de şişlik görülmesi beklenebilir. Bacağını yükseltmek ve bir buz torbası uygulamak şişliği azaltmaya yardımcı olabilir. İyileşirken cerrahi bölgeyi temiz ve kuru tutmak önemlidir. Ameliyatın ciddiyetine ve cerrahın tavsiyesine bağlı olarak, işlemden sonraki birkaç gün hastaya ağrı kesici ilaç verilebilir. Hasta ameliyattan hemen sonra yürüyebilir veya bacağına ağırlık vermeden önce birkaç ay beklemesi gerekebilir. Fizik tedavi ihtiyacı ve spor yapılabilecek süre doktor tarafından belirlenerek hastaya iletilir. Nispeten komplike olmayan bir ameliyat geçirdikten sonra, hastalar birkaç gün içinde işlerine dönebilirler. Bununla birlikte, çoğu hastanın işten en az bir ila iki hafta izin alması gerekecektir. Artroskopik ayak bileği ameliyatından sonra yüksek yoğunluklu sporlara devam etmek mümkün olsa da, bu tür yorucu faaliyetlere başlamadan önce en az dört ila altı haftalık bir iyileşme süresi gereklidir.

Artroskopik Ayak Bileği Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Ameliyatların komplikasyonsuz olmadığı bilinen bir gerçektir. Bu komplikasyonlar, anestezi ile ilişkili risklerden enfeksiyon, kanama veya kan pıhtılaşması olasılığına kadar değişebilir. Artroskopik ayak bileği ameliyatı söz konusu olduğunda, ayak bileğini çevreleyen sinirlere ve kan damarlarına zarar verme potansiyeli gibi dikkate alınması gereken ek komplikasyonlar vardır. Hastaların yaklaşık yüzde 10’u ayaklarında uyuşma ve karıncalanma hissi yaşadığını bildiriyor, ancak bu sorun tipik olarak zamanla kendi kendine çözülüyor. Artroskopik ayak bileği cerrahisi cerrahi prosedürü, ayak bileği ekleminin benzersiz anatomik yapısından dolayı omuz ve diz artroskopisine kıyasla cerrahlar için daha büyük bir zorluk teşkil etmektedir. Bu nedenle ameliyatın ayak bileği artroskopisi konusunda deneyimli bir cerrah tarafından yapılması çok önemlidir.

Randevu / Bilgi Al

Lütfen Formu Eksiksiz Doldurun